ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΥΚΛΑΔΩΝ:
ΟΧΙ στη βίαιη κεντρικοποίηση των υπηρεσιών μας
ΟΧΙ στα σχέδια Υποβάθμισης των Δ.Ο.Y. της Περιφέρειας και
στην Συλλογική Στοχοποίηση Εργαζομένων
ΠΟΕ ΔΟΥ: Έναρξη κυλιόμενων Στάσεων Εργασίας στις ΔOY όλης της χώρας
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Η επιμονή της Διοίκησης της ΑΑΔΕ να στοχοποιεί συνολικά τον κλάδο με αφορμή μεμονωμένα και υπό διερεύνηση φαινόμενα διαφθοράς, δεν θίγει μόνο την αξιοπρέπεια χιλιάδων εργαζομένων (και των οικογενειών τους) , αλλά τους εκθέτει σε καθημερινό κίνδυνο κατά την άσκηση των καθηκόντων τους και ιδιαίτερα κατά την πραγματοποίηση προληπτικών ελέγχων. Τα φαινόμενα άλλωστε των φραστικών επιθέσεων, των προπηλακισμών (και όχι μόνο) πολλαπλασιάζονται, με τους θύτες να αναζητούν τη ''νομιμοποίηση'' των επιθέσεών τους στο κλίμα αμφισβήτησης και απαξίωσης των εργαζομένων που η ίδια η Διοίκηση της ΑΑΔΕ καλλιεργεί.
Σύλλογος Βοιωτίας - Εύβοιας για την υποβάθμιση της Δ.Ο.Υ. Χαλκίδας
Αρ. Πρωτ.: 58/20-6-2024
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ Δ.Ο.Υ. ΧΑΛΚΙΔΑΣ
Στάση εργασίας την Πέμπτη 6 Ιουνίου και συγκέντρωση στην Καρ. Σερβίας
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 6 ΙΟΥΝΙΟΥ!
ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ – ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΔΟΥ ΧΑΛΚΙΔΑΣ!
Δελτίο Τύπου της ΑΔΕΔΥ για τα φαινόμενα χρηματισμού και διαφθοράς στη Δ.Ο.Υ. Χαλκίδας
Η Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ., αφού έλαβε υπόψη της και την από 29/05/24 ανακοίνωση της Π.Ο.Ε.–Δ.Ο.Υ., καταδικάζει με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο τα φαινόμενα χρηματισμού και διαφθοράς στη Δ.Ο.Υ. Χαλκίδας. Τέτοια μεμονωμένα περιστατικά δεν έχουν καμία σχέση με τους 600.000 Δ.Υ. (εκπαιδευτικούς, γιατρούς, νοσηλευτές, υπαλλήλους υπουργείων κτλ) που επιτελούν με απόλυτη ευσυνειδησία τα καθήκοντά τους.